від
Сон дає змогу тілу людини ефективно відновлюватися, а для дітей важливий ще й тому, що в цьому стані вони активно ростуть. Фахівці рекомендують дотримуватися норми відпочинку. Якщо тривалість повноцінного сну для дорослих — 8 годин, для дітей до 6 місяців — 14–18 годин. Дошкільнятам потрібно приблизно 11–12 годин відпочинку на добу, включно з денним.
Що молодша дитина, то більша її потреба у сні. Це відома аксіома. Проте у багатьох батьків виникає питання: в який час денний сон у дітей найефективніший. І тут немає єдиного правила, оскільки все індивідуально. Проте є загальні рекомендації, на які варто орієнтуватися.
Дрімати в обід принципово важливо для дітей, особливо в ранні роки. Однак тривалість і точний час відпочинку назвати складно. Важлива загальна кількість сну впродовж доби. Батькам потрібно орієнтуватися на такі вікові вказівки:
Після досягнення певного віку обідній сон для дітей втрачає свою актуальність. Однак хлопцям, у яких мало енергії, він необхідний аж до підліткового періоду.
Щоб не виникало проблем з організацією денного відпочинку в дітей, батькам важливо:
Важливо не допускати перевтоми дитини, інакше можливі проблеми із засинанням уночі. Слід подбати про організацію зручного спального місця. Ліжко має відповідати віку малюка. Потрібно доповнити його якісним матрацом, подушкою. Їхнє використання сприяє швидкому засипанню і комфортному відпочинку.
Пустотливими, агресивними, нервовими діти часто стають саме через неспання вдень, коли їм належить відпочивати. Малюкові за відсутності правильного режиму складно концентруватися, він частіше хворіє і швидше втомлюється. Денний сон дитини в 3 роки, як і в більш ранньому віці, забезпечує:
Відсутність денного сну в дітей провокує різні проблеми. Збільшуються ризики порушення фізичного та психічного розвитку організму.
Приблизно до 4–5 років діти відмовляються від відпочинку впродовж дня. Однак ці дані умовні. Попри те, що денний сон дитини у 2 роки вкрай важливий, буває й так, що малюк уже в цьому віці відмовляється від нього без негативних наслідків для організму. Батьки повинні бути спостережливими. Не варто вкладати дитину спати вдень, якщо вона:
Навіть відмова від денного сну в дитини у 18 місяців не вважається відхиленням від норми. Багатьом цілком достатньо подрімати один раз впродовж 20–30 хв, щоб повністю відновитися.
Не варто ставитися до відсутності сну впродовж дня як до чогось поганого. Це всього лише ознака того, що малюк уже подорослішав. У нього вистачає енергії, щоб переносити рутину без додаткового відпочинку. Якщо денний сон для дітей втрачає актуальність, батькам потрібно:
Не варто категорично відмовлятися від обіднього сну. Іноді дитина може все ще дрімати вдень. Якщо вона стає надмірно збудженою, дратівливою, запропонуйте їй короткий відпочинок на 20–30 хв. Потрібно прийняти правило, що денний сон у дітей має бути за потребою. Важливо враховувати індивідуальні особливості малюка. У цьому разі вийде зберегти той баланс, за якого діти розвиваються нормально.