Повернутись до покупок
Кошик
18 років добрих ранків
0
Укр
Рос

Денний сон у дітей: о котрій годині вкладати дитину і як організувати комфортні умови

03.04.2025
Рейтинг 3
(1)

Сон дає змогу тілу людини ефективно відновлюватися, а для дітей важливий ще й тому, що в цьому стані вони активно ростуть. Фахівці рекомендують дотримуватися норми відпочинку. Якщо тривалість повноцінного сну для дорослих — 8 годин, для дітей до 6 місяців — 14–18 годин. Дошкільнятам потрібно приблизно 11–12 годин відпочинку на добу, включно з денним.

Що молодша дитина, то більша її потреба у сні. Це відома аксіома. Проте у багатьох батьків виникає питання: в який час денний сон у дітей найефективніший. І тут немає єдиного правила, оскільки все індивідуально. Проте є загальні рекомендації, на які варто орієнтуватися.

Коли дитині потрібен денний відпочинок

Дрімати в обід принципово важливо для дітей, особливо в ранні роки. Однак тривалість і точний час відпочинку назвати складно. Важлива загальна кількість сну впродовж доби. Батькам потрібно орієнтуватися на такі вікові вказівки:

  • До 6 місяців. Немовлята сплять до 14–18 годин на добу. Тривалість денного відпочинку може бути будь-якою.
  • 6–12 місяців. У багатьох дітей перерв на нічне годування вже немає, сон триває 9–12 годин. Норма відпочинку впродовж доби — 14 годин.
  • 1–3 роки. Дітям потрібно спати 11–14 годин. Денний відпочинок — до 1,5–2 годин.
  • 3–5 років. Дошкільнята сплять по 10–13 годин. Для повного відновлення їм буває достатньо подрімати вдень 20–30 хв. Однак дитина може відмовитися навіть від такого відпочинку вже в 3,5–4 роки.

Після досягнення певного віку обідній сон для дітей втрачає свою актуальність. Однак хлопцям, у яких мало енергії, він необхідний аж до підліткового періоду.

Як забезпечити хороший сон для дитини

Щоб не виникало проблем з організацією денного відпочинку в дітей, батькам важливо:

  • Забезпечити комфортні та безпечні умови в кімнаті (температура 20–22°C, провітрене приміщення, відсутність тварин, ліжечко з жорстким матрацом).
  • Укладати малюка сонним, а не сплячим.
  • Дотримуватися режиму навіть у вихідні дні.
  • Не змушувати дитину спати, якщо вона не хоче. Можна впродовж часу, виділеного на відпочинок, почитати малюкові або пограти в спокійну гру під назвою «Тиха година».

Важливо не допускати перевтоми дитини, інакше можливі проблеми із засинанням уночі. Слід подбати про організацію зручного спального місця. Ліжко має відповідати віку малюка. Потрібно доповнити його якісним матрацом, подушкою. Їхнє використання сприяє швидкому засипанню і комфортному відпочинку.

Переваги денного сну для дитини

Пустотливими, агресивними, нервовими діти часто стають саме через неспання вдень, коли їм належить відпочивати. Малюкові за відсутності правильного режиму складно концентруватися, він частіше хворіє і швидше втомлюється. Денний сон дитини в 3 роки, як і в більш ранньому віці, забезпечує:

  • Активне зростання. Завдяки виробленню гормону соматотропіну.
  • Поліпшення пам'яті. Під час сну засвоюються отримані знання. Відпочила дитина готова до вивчення нової інформації без ризику психічної перевтоми.
  • Поліпшення емоційних реакцій. Діти після денного сну активно реагують на подразники. Вони в більш позитивному настрої та менше вередують.
  • Зміцнення психологічного здоров'я. Обідній сон заряджає енергією, покращує можливості для нормального сприйняття світу.
  • Зниження ризику розвитку хвороб. Повноцінний відпочинок сприяє підвищенню імунітету. Діти, які не досипають, часто переїдають, вони менш активні. У цьому випадку високі ризики появи зайвої ваги.

Відсутність денного сну в дітей провокує різні проблеми. Збільшуються ризики порушення фізичного та психічного розвитку організму.

Дитині більше не потрібен денний сон: основні ознаки

Приблизно до 4–5 років діти відмовляються від відпочинку впродовж дня. Однак ці дані умовні. Попри те, що денний сон дитини у 2 роки вкрай важливий, буває й так, що малюк уже в цьому віці відмовляється від нього без негативних наслідків для організму. Батьки повинні бути спостережливими. Не варто вкладати дитину спати вдень, якщо вона:

  • Прокидається дуже рано.
  • Не позіхає і не вередує під час передбачуваного відпочинку.
  • Погано засинає ввечері.

Навіть відмова від денного сну в дитини у 18 місяців не вважається відхиленням від норми. Багатьом цілком достатньо подрімати один раз впродовж 20–30 хв, щоб повністю відновитися.

Відмова від денного сну без стресу: ключові моменти

Не варто ставитися до відсутності сну впродовж дня як до чогось поганого. Це всього лише ознака того, що малюк уже подорослішав. У нього вистачає енергії, щоб переносити рутину без додаткового відпочинку. Якщо денний сон для дітей втрачає актуальність, батькам потрібно:

  • Скоригувати режим. Час, який раніше відводився на сон, має бути зайнятий. Можна надати його дитині, якщо вона вже навчилася тихо гратися без інших, або позайматися чимось цікавим разом.
  • Встановити більш ранній час відходу до нічного сну.
  • Обмежити тривалість використання смартфонів і перегляд телевізора. Для дитини оптимально, коли воно становить не більше ніж 2 години на добу. Не можна, щоб час, який вивільнився через відсутність денного відпочинку, діти проводили в гаджетах.

Не варто категорично відмовлятися від обіднього сну. Іноді дитина може все ще дрімати вдень. Якщо вона стає надмірно збудженою, дратівливою, запропонуйте їй короткий відпочинок на 20–30 хв. Потрібно прийняти правило, що денний сон у дітей має бути за потребою. Важливо враховувати індивідуальні особливості малюка. У цьому разі вийде зберегти той баланс, за якого діти розвиваються нормально.

Ліжка
Сон
Читайте також
Догляд
Ковдри
Як прибрати запах з матраца
Згодом матрац здатний накопичувати неприємні запахи, особливо за наявності домашніх тварин і рідкісного провітрювання. Якщо можливість скори...
02.04.2025
Рейтинг 0
(0)
Догляд
Ковдри
Як часто потрібно міняти постільну білизну
Людина тісно стикається з постільною білизною під час відпочинку і сну, тому чистота і якість текстилю заслуговують на особливу увагу. Свіжі...
01.04.2025
Рейтинг 0
(0)
Догляд
Ковдри
ТОП матраців. Вибір року 2024
“Світ Матраців” складає щорічний рейтинг найкращих матраців, базуючись на вподобаннях наших клієнтів. Для вас підібрані найкращі варіанти...
26.03.2025
Рейтинг 0
(0)
Догляд
Ковдри
Чи можна спати з нічником
Існує думка, що нічний відпочинок навіть при тьмяному світлі небезпечний для здоров'я. Найчастіше при нічниках сплять діти, які бояться ...
19.02.2025
Рейтинг 5
(1)
Догляд
Ковдри
Дизайн великої спальні: правильні акценти для стильної обстановки і затишної атмосфери
Спальня — головна кімната в будинку. Вона призначена для нічного відпочинку і відновлення, проте часто використовується як робоча зона або м...
19.02.2025
Рейтинг 0
(0)
Догляд
Ковдри
Які ліжка зараз у моді: огляд варіантів
Ліжко — важлива деталь інтер'єру спальні. Його естетичні характеристики мають вдало поєднуватися з продуманою ергономікою, що дарує комф...
19.02.2025
Рейтинг 0
(0)