від
Якщо ви обираєте меблі для квартири або будинку, то напевно зіткнетеся з питанням — який масив дерева краще для ліжка? Відомо, що натуральна деревина — найбільш екологічний, довговічний і безпечний матеріал, проте в її різноманітті можна розгубитися. Виробники виділяють три основні групи деревних порід, що використовуються в меблевому виробництві:
На ринку України переважно представлені ліжка з м'яких і твердих порід. Самшит, граб і схожі масиви використовують тільки для виробництва дизайнерських меблів з дуже високою вартістю, виготовлених найчастіше на індивідуальне замовлення. У цій статті розглянемо плюси і мінуси найпопулярніших видів деревини.
Деревина цього типу легко обробляється, що знижує витрати на виробництво і кінцеву вартість продукції. Багато видів представлені в Україні у великій кількості, що також позитивно позначається на ціннику. Є і ряд мінусів: м'які масиви менш стійкі до розсихання і швидше деформуються.
Серед хвойних дерев найбільш відповідною для меблевого виробництва вважається сосна. Уся річ в її доступності, привабливому зовнішньому вигляді (ніжний, світло-золотистий відтінок) і простоті обробки. Масив досить податливий і м'який, тому його легко обробляти. Приємний аромат смоли — ще один плюс. Соснові заготівлі легко забарвлюються і тонуються, тому з них виготовляють всілякі вироби, від кухонних куточків до ліжок.
Є у виробів з сосни і ряд мінусів. Головний з них — відносна крихкість: матеріал легко дряпається, тому поводитися з ним треба обережно. Каркас може не витримати надмірних навантажень, тому при виборі ліжка з соснового масиву необхідно переконатися в наявності міцних ламелей. Зате більш ніж демократична ціна окупає себе з лишком. Якщо ви думаєте, що для ліжка міцніше — береза або сосна, відповідь буде явно на користь берези, проте і цінник при цьому виявиться вищий мінімум в півтора раза.
Досить витривалий масив, однаково хороший як для дорослих, так і для дитячих ліжок. При дотриманні рекомендованого навантаження у ньому не з'являються тріщини через вагу або стрибки. Вільха відрізняється вологостійкістю, що особливо важливо при виготовленні меблів для малюків. Вона не вбирає запахи, недорого коштує і досить проста в обробці.
Основний мінус матеріалу — ризик появи вм'ятин і ушкоджень. Як і у випадку з сосною, ліжка з масиву м'якої породи потребують дбайливого звернення. Важливо правильно зібрати меблі при першій установці: шурупи і болти надійно триматимуться, але при забиванні цвяхів деревина може розколотися.
Низька вартість липових конструкцій притягає багато покупців, проте варто замислитися: матеріал дуже пластичний, що робить його вразливим до зовнішніх чинників. Липа досить вередлива: вона швидко розсихається через надмірну сухість повітря, не любить вологу (аж до появи грибкових відкладень), а також вигорає на сонці. Зазвичай цей масив використовують для виготовлення внутрішніх деталей, що істотно знижує цінник готового ліжка, а також для створення різьблених і точених декоративних елементів. Непоганим варіантом буде комбінація липових деталей з твердою деревиною — дубом або буком.
Бук, дуб, березу і подібні масиви вибирають за довговічність, зносостійкість і надійність. Вони не вибагливі у догляді, витримують серйозні навантаження, не деформуються в процесі експлуатації. Притягає і дорогий зовнішній вигляд, що підкреслює розкіш меблевих деталей. Що стосується недоліків, до них можна віднести хіба що ціну, яка на порядок вище, ніж у м'яких деревних порід.
Красиве, білосніжне дерево широко використовується в меблевій промисловості завдяки нескладній обробці і достатній міцності. При правильному просушуванні матеріал отримує неймовірну гладкість і приємний матовий блиск, не поступаючись у ефектності дорожчому буку і навіть благородному дубу. Притягає і широкий діапазон натуральних відтінків — від ніжно-жовтого до світло-коричневого. Масив можна фарбувати, а також доповнювати декоративними елементами. Завдяки хорошій пружності його часто використовують для виготовлення ламелей.
Є у берези і мінуси. По-перше, не усі майстри уміють правильно її сушити, а наявність вологи призводить до швидкої деформації матеріалу. Таке ліжко не підійде жителям північних регіонів, в квартирах яких часто буває високий рівень вологості. Не люблять березові деталі і стрибків температури, які призводять до розшарування, а також появи тріщин і потемнінь.
Меблі з буку виглядають дорого і стильно. Зовні їх складно відрізнити від дуба, проте ціна при цьому нижча. Завдяки цікавому відтінку деревини її не обов'язково глибоко фарбувати: багато фабрик обмежуються нанесенням лаку. Притягає і висока міцність: меблеві деталі не прогнуться і не деформуються навіть при серйозних навантаженнях. Зазвичай з букових дощок збирають ліжка в класичному стилі.
Що стосується мінусів, до них можна віднести хіба що непереносність сухого повітря. Якщо у квартирі жарко, або поряд з меблями стоять радіатори опалення, варто додатково придбати зволожувач. Важливо підтримувати також м'який температурний режим, щоб на поверхні не з'явилися тріщини. Бентежить і ціна: роздумуючи, що краще — ліжко з бука або сосни, віддавайте перевагу першому варіанту, проте за нього доведеться викласти чималу суму. Втім, довговічність окупає високу вартість з лишком.
Дубові ліжка — справжні царі на меблевому ринку. Їх зовнішній вигляд так і кричить про розкіш і благородство. Саме з міцного масиву раніше виготовлялися спальні місця для королівських осіб. Попри стереотипи, дубові меблі можуть бути різними за кольором — від жовтувато-коричневої до більш поширеного відтінку Мокко. Темні забарвлення виходять завдяки процедурі природного моріння.
Дуб — найміцніший матеріал з високими експлуатаційними характеристиками. Він досить невибагливий, абсолютно не схильний до гниття і не боїться механічних дій. Проте про різноманіття дизайнів тут говорити не доводиться: таку деревину досить складно обробляти і забарвлювати, на неї погано лягають лаки і політури. Зрозуміло, дуб — один з найдорожчих матеріалів в меблевому виробництві.
Масив ясена не поступається за якістю натуральному дубу. Його цінують за незвичайний колір, що нагадує відтінок сивини (при знебварвленні). Світла деревина з вираженим малюнком часто додатково не декорується. Матеріал не тріскається, стійкий до сухості і вологості, не боїться тріщин і подряпин. При цьому вартість ясеневих заготівель дешевша, ніж дубових деталей. Проте знайти такі ліжка на українському ринку не так-то просто.
Ми з вами розглянули плюси і мінуси різноманітних деревних порід, що використовуються в меблевому виробництві. При виборі відштовхуйтесь від фінансових можливостей. Якщо плануєте купити бюджетні меблі, уважно оглянете їх: чи немає вже помітних подряпин і вм'ятин, дефектів виробництва, а також оцініть якість фурнітури. Не забудьте співвіднести вподобані варіанти із загальним дизайном інтер'єру: наприклад, ліжко з дуба безглуздо виглядатиме в спальні стилю лофт.