від
Погані сни псують нічний відпочинок і змушують відчувати тривогу, страх, злість після пробудження. Як результат, упродовж дня погіршується самопочуття та працездатність. Зокрема, це стосується людей, які вірять у те, що сновидіння можуть втілитися в життя в найближчому майбутньому. Варто з’ясувати, чому сняться погані сни, та як повернути спокій і повноцінний відпочинок вночі.
Негативні переживання змушують людину прокидатися серед ночі. Пробудження супроводжуються занепокоєнням, злістю, страхом, почуттям провини. Також гострі емоції можуть спричиняти сльози та паніку. Такі переживання підсилюються, коли людина бачить страшні сни регулярно. Як результат, відпочинок не дає змоги відновити сили після напруженого активного дня.
Видіння, сповнені негативних переживань та страшних для людини сюжетів виникають упродовж фаз швидкого сну. З настанням ранку вони стають доволі тривалими. Тому жахи зазвичай доводиться бачити незадовго до пробудження. Сюжети, діалоги та дії в поганих снах залежать від багатьох факторів. Вони тісно пов’язані зі способом життя, емоційним та фізичним станом людини.
Розглядаючи, чому сняться жахи, треба виділити такі причини:
Проблема також може бути пов’язана з постійним дискомфортом, спричиненим незручністю спального місця, занадто високою температурою повітря в приміщенні, стороннім шумом. Підвищується ризик поганих снів через переїдання під час вечері. Також спричинити проблему може перегляд фільмів або новин із негативним емоційним забарвленням. Психологічне напруження призводить до суттєвого скорочення тривалості фаз глибокого сну, через що людина під час пробудження відчуває слабкість, роздратованість, запаморочення.
Передусім треба виявити фактор, що провокує погіршення якості сну. Якщо воно пов’язане із вживанням медикаментів або діагностованими хронічними захворюваннями, про це обов’язково варто повідомити лікаря, який призначив препарати. Щоб визначити, як позбутися поганих снів, необхідно оцінити власне психологічне самопочуття. У випадку тривожного стану, ПТСР, депресії може знадобитися кваліфікована допомога психотерапевта або психіатра.
Якщо людина регулярно бачить погані сни, що робити в такому разі залежить від способу її життя. Повсякденні корисні звички допомагають підвищити якість нічного відпочинку. До їхнього переліку належать:
Також треба подбати про власний комфорт. Ліжко, матрац, постільна білизна та подушка мають бути якісними. Вибирати все необхідне для сну потрібно з урахуванням анатомічних особливостей тіла. Наприклад, за наявності захворювань опорно-рухового апарату може знадобитися матрац та подушка з ортопедичними властивостями.
Перед сном треба відмовитися від перегляду гостросюжетних фільмів, новин, а також від читання книг із психологічно напруженим сюжетом. Приблизно за годину до нічного відпочинку необхідно провітрити кімнату. Якщо є можливість, варто приділити час прогулянці на свіжому повітрі.
За наявності регулярних поганих сновидінь, які не припиняються навіть після дотримання наведених рекомендацій і супроводжуються тривожністю, страхом, агресією, апатією, необхідно звернутися до лікаря.