Повернутись до покупок
Кошик
18 років добрих ранків
0
0
UA
RU
05/6/2023

Що робити, якщо дитина скрипить зубами уві сні: причини та лікування бруксизму


Зміст:
  • Форми недуги
  • Чому виникає бруксизм
  • Як лікувати бруксизм, та чи потрібно це робити

Уважні батьки можуть помітити, що протягом ночі дитина часто мимоволі скрипить зубами, сильно стискає щелепи. Такий стан фахівці називають бруксизмом та виділяють кілька причин його появи.

Бруксизм — це мимовільний скрегіт зубами під час сну. Такий стан обумовлений спазмом жувальної мускулатури та проявляється нападами не більше 10 секунд. Наскільки небезпечно це для дитини, та чи піддається лікуванню таке захворювання? Про це та про причини виникнення бруксизму поговоримо далі.

Форми недуги

Перш ніж говорити про те, як позбутися бруксизму, слід зауважити, що зʼявляється таке захворювання виключно в нічний час. Його часто плутають із бруксоманією, яка характеризується сильним стисканням щелеп та скрипом зубів вдень. В останньому випадку йдеться про усвідомлене та контрольоване порушення, яке у дітей молодшого віку часто пов'язане з інтересом до нових можливостей організму.

Особливо часто бруксоманія проявляється в процесі прорізування зубів, коли малюк намагається шляхом тертя та стиснення щелеп «почухати» ясна. Дітям старшого віку просто подобаються нові звуки, які вони можуть видавати, потираючи зубами. Якщо не контролювати таку поведінку, у дитини формується погана звичка. Лікування в цьому випадку не знадобиться, хоча відвідати стоматолога потрібно.

Бруксизм зустрічається у дітей різного віку та навіть у дорослих. Причини можуть бути різними, тому лікування захворювання може вимагати консультації не тільки зі стоматологом, а й з неврологом, психологом та іншими фахівцями.

Чому виникає бруксизм

Ще недавно вважалося, що скрип зубами уві сні — це ознака наявності в організмі дитини глистів. Сучасні фахівці розвіяли цей міф та назвали інші причини виникнення захворювання.

До стоматологічних моментів відносять:

  • неправильно встановлені пломби, що не дозволяють щелепам стулятися нормально;
  • порушення прикусу;
  • пародонтит;
  • хвороби скронево-нижньощелепного суглоба.

Причиною спазму жувальних м'язів можуть стати й психологічні фактори:

  • підвищена тривожність;
  • стреси як позитивного, так і негативного характеру;
  • переляк;
  • пригнічений настрій.

Іноді дитина ніяк не показує, що її травмує якась ситуація, а всі емоції переживає в собі. Фактором, що травмує, може стати будь-що: раптовий переїзд, скандали в сім'ї, народження другої дитини, конфлікти в школі або дитячому садку. Спровокувати бруксизм може й надлишок позитивних емоцій, наприклад, довгоочікуваний приїзд улюбленої бабусі чи відвідування аквапарку.

До бруксизму можуть призвести й порушення нервової системи. У деяких випадках нічний скрегіт зубами супроводжується тремором рук, нападами епілепсії, сомнамбулізмом, хропінням, нічними кошмарами.

До порушення тонусу м'язів жувальної мускулатури можуть призвести деякі ЛОР-захворювання: хронічні запалення, біль у вухах, викривлення носової перетинки, наявність аденоїдів.

Що стосується гельмінтозу, то тут можна встановити лише непрямий зв'язок. Наявність паразитів в організмі призводить до нестачі вітамінів групи В, анемії, що негативно позначається на стані ЦНС та м'язовому тонусі.

Як лікувати бруксизм, та чи потрібно це робити

Якщо скрегіт зубами вночі з'являється лише періодично та інших неприємних симптомів немає, ймовірність того, що захворювання пройде самостійно досить велика. У випадках, коли бруксизм у дітей супроводжується головним болем, дратівливістю, безпричинним плачем, порушеннями сну або відчуттям закладеності у вухах, до лікаря потрібно вирушити якнайшвидше.

Щоб зрозуміти, як позбутися скреготу зубами, доведеться відвідати відразу кількох фахівців, але в першу чергу потрібно записатися на прийом до стоматолога. Ігнорування проблеми спричинить запалення ясен, руйнування зубної емалі, порушення прикусу та інші неприємні моменти.

У запущених випадках для усунення проблеми знадобиться ціла команда лікарів:

  • стоматолог замінить пломби, відновить зубну емаль, розгляне необхідність носіння брекетів, в особливо складних випадках підбере для зубів захисні капи, що примусово розсовують щелепи;
  • невролог призначить заспокійливі препарати, масаж чи спеціальну гімнастику для м'язів обличчя;
  • психолог допоможе впоратися зі стресом, знизити рівень тривожності, навчить прийомів самоконтролю та технік, що розслаблюють.

Якщо під час нічного сну ви помітили у дитини симптоми бруксизму, не варто залишати проблему поза увагою. Краще не чекати, поки дитина «переросте», а відразу звернутися за консультацією до фахівців.
 


Читайте також